Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Creditare firma- asociat
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Creditare firma- asociat

Buna ziua ,

Asociatul unic a creditat firma cu o suma , facand direct transferr din banca sa in contul din banca societatii.
Este corecta inregistrarea 5121 - 455 ?

Mai trebuie sa anexez ceva la actele contabile ?

Multumesc anticipat,
M.
Mai trebuie sa anexati si un contract de creditare intre ad-tor si societate, inregistrarea este corecta.
Contract de creditare ? nu exista un prag valoric privind suma ? in baza carei legii se face acest contract de creditare ?
Ma intereseaza sa aflu detalii pentru ca mai am cazuri de creditare firme , dar prin casa 5311.

Multumesc !
Buna ziua,

Nu exista prag valoric pentru operatiuni de acest tip pentru care sa nu trebuiasca intocmit contract de creditare, deoarece acesta constituie documentul justificativ in baza caruia considerati suma ca datorata asociatului.
Extrasul de cont sau ordinul de plata nu reprezinta documente justificative care sa stabileasca substanta economica a tranzactiei si inregistrarea acesteia pe conturi.
In opinia mea, in cazul in care aceste operatiuni sunt frecvente, ar trebui sa aveti un contract cadru de creditare fara dobanda prin care asociatul pune la dispozitia societatii o anumita suma, din care aceasta in functie de nevoi va isi va trage numerarul dorit.

Numai bine,
CONTABIUM, Contabil
Multumesc pentru sfaturi !
Da asa este , pentru mai multe lamuriri dati o cautare pe forum s-a mai discutat pe aceasta tema si nu are rost sa repetam.