avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... daune morale accident auto
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

daune morale accident auto

Pot cere daune morale pentru tergiversarea dosarului?care ar fi articolele de care as putea sa beneficiez? va multumesc
Cel mai recent răspuns: avvalentina , utilizator 16:36, 19 Martie 2013
Sunteti in civil sau penal?
Sunteti victima sau autorul?
CIVIL
522 C.p.civ. pt. tergiversare , nu pt. daune.
Ultima modificare: Luni, 18 Martie 2013
avvalentina, utilizator
art.522 din c.p.civ.
Art. 522
(1)Dacă a fost evins total sau parţial, adjudecatarul îl poate acţiona pe debitorul urmărit pentru a fi despăgubit.

(2)În măsura în care nu se poate îndestula de la debitor, adjudecatarul îi poate acţiona pe creditorii care au încasat preţul de adjudecare, în limita sumei încasate de aceştia.

nu cred ca acesta ar fi artiolul


Alte discuții în legătură

Exista sanse de despagubire in cazul in care vinovatul (soferul) este mort iar masina care a accidentat o alta masina cu mai multe persoane in ea este neasigurata? c_andreea_lavinia c_andreea_lavinia Tatal meu a avut un accident rutier in data de 21 decembrie 2010.O masina de pe sensul opus (Ford ), a intrat pe contrasens, a lovit fata masinei in care se ... (vezi toată discuția)
Daune morale pentru accident cu victime silvyuk silvyuk Buna ziua. Am fost implicat intr-un accident cu victima si probabil am sa fiu gasit vinovat de producerea accidentului. Incercarea de a ma impaca cu victima a ... (vezi toată discuția)
Rca vatamare corporala vio001 vio001 Buna ziua Am intrat in coliziune cu o motocicleta, eu fiind cu masina. Politia a constatat in PV ca nu m-am asigurat la schimbarea directiei de mers si am ... (vezi toată discuția)