Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... daune morale accident auto
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

daune morale accident auto

Pot cere daune morale pentru tergiversarea dosarului?care ar fi articolele de care as putea sa beneficiez? va multumesc
Sunteti in civil sau penal?
Sunteti victima sau autorul?
CIVIL
522 C.p.civ. pt. tergiversare , nu pt. daune.
avvalentina, utilizator
art.522 din c.p.civ.
Art. 522
(1)Dacă a fost evins total sau parţial, adjudecatarul îl poate acţiona pe debitorul urmărit pentru a fi despăgubit.

(2)În măsura în care nu se poate îndestula de la debitor, adjudecatarul îi poate acţiona pe creditorii care au încasat preţul de adjudecare, în limita sumei încasate de aceştia.

nu cred ca acesta ar fi artiolul