Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... pretentii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

pretentii

In urma cu 4 ani vecinul meu s intabulat fals cu 35 de persoane decedate, unde judecatorul care ajudecat a fost nasul de cununie a fetei vecinului:(( ( noi mostenitorii de drept nu am stiut de acest proces) dupa 4 ani am reusit si am anulat accea sentinta unde figureaza 35 de morti. Intrebarea mea este : daca in decurs de 4 ani am pierdut 40 de procese civile si penale acuma la sfarsit de proces pot cere cheltuieli de judecata si de la celelate procese pe care leam avut ? deoarece acuma am un proces cu pretentii si voi cere tot ce am pierdut in decurs de 4 ani. Trebuie sa platesc la pretentii si taxa de timbru judiciar ? va multumesc
Tebuie sa platiti la valoarea pretentiilor taxa de timbru ,dar o recuperati in cazul unui castig al procesului.
Partea care pierde poate fi obligata la sa va plateasca cheluielile de judecata.
Dar cine calculeaza taxa de timbru judiciar ? Judecatoarea trimite acasa ? sau cine ? pana la ora actuala nu mi-au trimis nimic si pe data de 12 martie este primul termen cu pretentii> Cu respect bledea
am inteles de la un avocat ca sunt niste praguri la care se taxeaza....
spre exemplu cineva la suma de 30 000 RON (300 mil vechi) a taxat cu 1 260 RON + inca 200 Ron..
deci...depind si cat cereti...
oricum in instanta s-a depus chitanta cu taxa de timbru si avocatul a cerut judecatorului sa ii spuna restul de suma care mai trebuia platit...

sper sa va fie de folos..dar ar trebui neaparat sa intrebati un avocat expre pe suma care va intereseaza pt ca am inteles ca nu e un singur procent din suma pe care o solicitati valabil la toate sumele de bani cerute, ci sunt niste bareme

multa bafta!
Taxa se calculeaza conform legii nr146/1997.
Din moment ce aţi pierdut acele procese, nu văd cum aţi putea cere recuperarea cheltuielolor ocazionate de ele. Ar însemna ca instanţa care se va pronunţa în actualul proces să revină asupra unor decizii irevocabile ale instanţelor judecătoreşti.