Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort si renuntare la apartament
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort si renuntare la apartament

Buna ziua.Eu si sotul meu vrem sa divortam la notar(stiu ca asta dureaza 30 de zile).Nu avem copii minori.Avem un apartament impreuna. Sotul meu renunta la partea lui in favoarea mea fara judecata.Ma intereseaza daca ati putea sa ma lamuriti cum sa procedam ca eu sa devin singura proprietara cu costuri cat mai mici si in timp cat mai scurt.
Stabiliti sulta cuvenita şi încheiat-o tot la notar act de partaj voluntar.
Pt partaj mergeti la notar, rezolvati si repede si cu costuri relativ mici.
Multumesc.La notar se mai plateste si taxa de timbru.
Nu, se plateste onorariu + tva si taxa de intabulare.. tot ce platiti va fi sub taxa de tmbru pe care ati fi platit-o in instanta.
Multumesc.La valoarea de 20.000 euro a aprtamentului a-ti putea spune estimativ cam care sunt taxele notariale pentru toata treaba asta.