avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 834 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act de donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act de donatie

Imobil cu doi proprietari, rude.
Care sunt pasii de urmat pentru ca unul sa doneze jumatatea sa celuilalt?
Cel mai recent răspuns: ContSters250994 , utilizator 23:19, 5 Septembrie 2012
Mergeti la un birou notarial si faceti actul de donatie.
S-ar putea mai multe detalii?
Va multumesc.
Daca sunteti doi prop pe un imobil faceti partaj . Nu platiti impozit la partaj. Unul din coproprietari cedeaza partea ce o detine in prop. celuilalt contra unei sulte. Imobilul trebuie intabulat . Veti plati onorariul notarului si taxa de intabulare.
Donatia poate fi si ea o solutie daca sunt rude cei doi pana la grad 3 inclusiv pt ca nu platesc impozit, insa exista riscul ca la decesul celui care si a donat partea mostenitorii rezervatari ai acestuia, sotie copii parinti, sa ceara reductiunea donatiei daca le incarca rezerva succesorala.
Toate aceste acte se fac la notariat. Mergeti sa va calculeze onorariu si taxa de intabulare acolo, nu dureaza mult. Pe langa actul de prop si intabulare va trebuie certificat fiscal, ultima factura ENEL daca imobilul esre apartament adeverinta ASoc de proprietari.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Donatia catre un copil minor gety73 gety73 Buna ziua, Detin un apartament achizitionat cu credit ipotecar inainte de casatorie (2003).In anul 2006 m-am casatorit iar in anuarie 2008 am dat nastere unei ... (vezi toată discuția)
Taxele in cazul donarii beatlen beatlen bunaziua, am o nedumerire in cazul donatiei, adica a taxelor aferente acestei tranzactii. Sunt coproprietara unui ap. cu 2 camere din bucuresti. Eu donez cota ... (vezi toată discuția)
Mostenire, succesiune toobz toobz buna ziua,in urma decesului mamei am facut succesiunea si mostenitorii sunt 3 copii plus sotul mamei .dupa discutii avute impreuna am decis de comun acord ca ... (vezi toată discuția)