Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... notari CF
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

notari CF

Referat de neconversie. Ce inseamna?
Probabil un referat care infirma posibilitatea inscrierii/notarii prin:
"Sistemul care asigură construirea bazei de date grafice a cadastrului general şi conversia cărţilor funciare din sistem analogic (formatul pe hârtie) în format digital (pe computer)" (e-Terra)
Cum se poate contesta un referat de neconversie?
In cazul conversiei unei carti funciare din sistem analogic in format digital se copiaza toate datele din formatul analogic (ex. B1, B2, B3, B4) sau numai o parte dintre ele?
In cazul conversiei unei carti funciare de pe hartie in format digital (sistemul eTerra) se copiaza toate pozitiile din acea carte. Banuiesc, ca acel referat de neconversie se refera la faptul ca, cartea funciara de pe hartie nu este convertibila (nu se inchide), ceea ce nu produce niciun efect juridic