Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Care e mai bun pt comert? Pfa sau SRLD?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Care e mai bun pt comert? Pfa sau SRLD?

Buna ziua!
Imi puteti spune care forma juridica e mai buna pentru comert de echipamente sportive? Marfa o voi importa din Anglia si Spania.
Eu as dori sa-mi fac un PFA, pentru ca e mai usor dar o doamna contabila mi-a recomandat sa fac SRLD.

Va multumesc!
CristianMitrea, utilizator
Urmati părerea doamnei contabil.
Pentru a constitui o S.R.L. - D trebuie să îndepliniţi condiţiile din OUG nr. 6 / 2011. Ciţiti acest act normativ şi vedeţi dacă vă încadraţi în prevederile lui. Luaţi în considerare şi aspectele cu privire la planul de afaceri care trebuie aprobat.
Cititi Ordonanta nr.6/20011 privind infiintarea SRL-D care prevede foarte clar :
- conditiile de indeplinit la infiintare
- conditiile de indeplinit pe parcursul a trei ani de la infiintare , perioada in care este SRL-D
- facilitatile acodate de lege pentru aceasta forma juridica
Daca credeti ca va incadrati in aceste prevederi (in special sa respectati conditiile de dupa infiintare-angajare a cel putin doi salariati, achitarea la termen a obligatiilor fiscale etc) , puteti sa luati in considerare si infiintarea unui SRL-D la care sa mai adaugati necesitatea de a angaja/colabora cu un contabil.

In caz contrar, va recomand sa va infiintati o II (PFA -ul nu mai este de actualitate).
Doamna contabila mi-a spus ca nu e nevoie sa am angajati...

Multumesc pentru raspuns!
Asa este, SRL-D va fi o microintreprindere, iar conform ultimelor modificări ale Codului fiscal cu privire la statutul de microîntreprindere nu mai există condiţia existenţei a cel puţin un angajat, cel mult 9.