Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum si unde sa cer verificarea Asociatiei de Locatari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum si unde sa cer verificarea Asociatiei de Locatari

Va salut. Vreau sa stiu, nu beneficiez de niciun spijin, de niciun fel de ajutor din partea primariei in cazul in care vreau sa fie verificata Asociatia unui bloc din anii '90?? Chiar nimeni nu se baga? astia pot sa faca ce vor, si eu ca proprietar trebuie sa dau bani cu galeata ca sa ii dau in judecata? Va rog sa ma sfatuiti. poate totusi nu am fost bine informata.
Multumesc#-o
Pentru raspuns la obiect detaliati situatia cu care va confruntati
Autoritatea locala in temeiul disp art 55 din L nr 230/2007
exercita controlul asupra activitatii finaciar-contabile a asociatieid e proprietari din oficiu ori la cererea unuia sau mai multor memebri proprietari

Totodata ,proprietarii pot contracta in nume propriu executarea de expertiza financiar contabila a activitatii asociatiei de proprietari prin persoana specializata membru CECCAR,
ocazie cu care se pot negocia obiectivele expertizei,intinderea acesteia cat si pretul de cost
Daca aveti vreo nelamurire adresati-va in scris asociatiei de proprietari si in termen de 30 de zile sunt obligati sa va raspunda.
Domnule Francis, am facut la cereri catre asociatie de m-am plictisit. Am vorbit cu un avocat pe care il voi plati din banii mei pentru a demara toata procedura, dar am inteles ca in cazuri gen al meu primaria te ajuta, gratis....de aceea intrebam ce si cum.
depinde de sectoare , unele sunt mai receptive ...altele mai putin . Exista un serviciu dar nu mai stiu nici denumirea etc ..am avut si eu o problema de acest gen si a durat un pic.
La primarie exista Biroul pentru relatii cu asociatiile de proprietari.