Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajatorul nu-mi da cartea de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajatorul nu-mi da cartea de munca

buna ziua!

m-am adresat societatii la care am fost angajat sa-mi elibereze cartea de munca, insa desi mi-au spus ca mi-o vor trimite prin posta nu au facut acest lucru. cum trebuie sa procedez pentru a intra in posesia acesteia, am nevoie de o copie a cartii de munca pentru casa de asigurari.
Impotriva refuzului angajatorului dvs de a va elibera carnetul de munca va puteti adresa ITM-ului in raza caruia isi are sediul social angajatorului sau instantei de judecata competente - Tribunalul in raza caruia aveti domiciliul sau locul de munca.
Pentru cartea Dvs. de munca trebuie sa mergeti in primul rand la ITM-ul de care apartine firma unde ati lucrat de unde veti afla unde ar trebui sa se afle cartea Dvs. de munca.
Oricum , din 01.04.2000 , cartile de munca isi pierd utilitatea din punctul de vedere al ca informatiilor privind CAS-ul .Daca doriti sa aflati informatii despre stagiul de cotizare pentru pensie , solicitati acest lucru printr-o cerere la Casa de Pensii din raza Dvs. de domiciiu.
Daca carnetul de munca se afla la angajator de ce-l mai trimiteti la ITM sa afle unde ar trebui sa se afle carnetul de munca ?

Din 01.04.2000 , carnetele de munca nu si-a pierdut utilitatea ... un carnet de munca nu are nicio legatura cu plata sau neplata c.a.s. - ului ....