Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Microintreprindere - achizitii intracomunitare
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Microintreprindere - achizitii intracomunitare

Buna ziua,

Doresc sa infiintez un SRL, microintreprindere neplatitoare de TVA, care va face achizitii din UE, pe care le va vinde on-line in Romania.
Intrebarile mele sunt:
1. Trebuie sa ma inscriu doar in ROI, sau sunt obligat sa trec la platitori de tva? Cand achizitionez de afara, ce date trebuie sa ii dau furnizorului ca sa imi faca factura? Am vazut ca unii cereau "VAT registration number" sau " EU VAT number".
2. Atunci cand o persoana cumpara ceva din magazinul meu online, eu ii voi face o factura, iar produsul va fi trimis prin corespondenta, cu plata ramburs. Nu pot sa emit nici bon, si nici chitanta. Cum procedez?
3. Daca fac contract cu o firma de curierat, eu voi incasa de la cumparator si valoarea transportului. Voi plati 3% impozit si pe valoarea transportului?
4. Ce fel de gestiune trebuie tinuta?

Va multumesc tuturor! ::worthy:
sclippi, utilizator