avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 705 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Magazin on line..casa de marcat?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Magazin on line..casa de marcat?

Daca vand doar on line e necesara achizitia casei de marcat?
Majoritatea incasarilor se realizeaza prin banca..exista si situatii cand incasez rambursuri cash, sau cand vand la pesoane din aceeasi localitate si incasez cash?
E suficienta factura si chitanta?
Cel mai recent răspuns: aida1 , utilizator 12:32, 17 Februarie 2010
Dupa cate stiu eu, este suficient in acest caz.
turcalexandra a scris:

Daca vand doar on line e necesara achizitia casei de marcat?
Majoritatea incasarilor se realizeaza prin banca..exista si situatii cand incasez rambursuri cash, sau cand vand la pesoane din aceeasi localitate si incasez cash?
E suficienta factura si chitanta?


Vanzarea de marfuri catre populatie printr-un magazin on line se incadreaza la obligativitatea detinerii casei de marcat indiferent daca c/v bunurilor se incaseaza cash sau prin banca.
La incasarea prin ramburs sau prin curier nu se emite bon fiscal, deci doar daca incasati exclusiv prin aceasta modalitate evitati achizitionarea unei case de marcat.
Daca se incaseaza prin banca nu este necesara casa de marcat,deoarece bonul de casa se emite doar cand incasam cash sau cu bonuri valorice.
deci pot face factura si chitanta pentru incasarile ramburs,..am nevoie de casa de marcat doar dc predau personal produsele clientului...corect?
sunt in aceeasi situatie, si am intelesc ca este obligatorie casa de marcat la magazinele online.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Facturare persoane fizice aling aling Buna ziua! Sper sa ma ajutati. Voi lansa un site prin intermediul caruia atat persoanele juridice cat si persoanele fizice vor putea sa-si promoveze ... (vezi toată discuția)
Factura fara chitanta mariana1955 mariana1955 Sunt firma si cumpar produse consumabile in firma pe baza de factura iar pe factura emisa de magazin este mentiunea \" factura circula fara chitanta de ... (vezi toată discuția)
Bon fiscal la service auto Bajinaru Ramona Bajinaru Ramona Service auto presteaza servicii catre persoane fizice. Factura este intocmita pe persoana fizica iar incasarea se face peste doua luni de la o societate de ... (vezi toată discuția)