Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Magazin on line..casa de marcat?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Magazin on line..casa de marcat?

Daca vand doar on line e necesara achizitia casei de marcat?
Majoritatea incasarilor se realizeaza prin banca..exista si situatii cand incasez rambursuri cash, sau cand vand la pesoane din aceeasi localitate si incasez cash?
E suficienta factura si chitanta?
Dupa cate stiu eu, este suficient in acest caz.
turcalexandra a scris:

Daca vand doar on line e necesara achizitia casei de marcat?
Majoritatea incasarilor se realizeaza prin banca..exista si situatii cand incasez rambursuri cash, sau cand vand la pesoane din aceeasi localitate si incasez cash?
E suficienta factura si chitanta?

Vanzarea de marfuri catre populatie printr-un magazin on line se incadreaza la obligativitatea detinerii casei de marcat indiferent daca c/v bunurilor se incaseaza cash sau prin banca.
La incasarea prin ramburs sau prin curier nu se emite bon fiscal, deci doar daca incasati exclusiv prin aceasta modalitate evitati achizitionarea unei case de marcat.
Daca se incaseaza prin banca nu este necesara casa de marcat,deoarece bonul de casa se emite doar cand incasam cash sau cu bonuri valorice.
deci pot face factura si chitanta pentru incasarile ramburs,..am nevoie de casa de marcat doar dc predau personal produsele clientului...corect?
sunt in aceeasi situatie, si am intelesc ca este obligatorie casa de marcat la magazinele online.