Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Activitate consultanta
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Activitate consultanta

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu definirea activitatilor de consultanta. In ideea in care firmele ce desfasoara activitati de consultanta pot opta pentru plata impozitului pe profit, am nevoie de o delimitare cat de cat bazata pe legislatie a acestui tip de activitate.
In speta ma intereseaza daca pe baza unor cataloage de promovare a produselor o persoana este convinsa o persoana sa se inscrie in sistem MLM, si apoi isi comanda singura produsele, iar eu primesc bonus ca procent din produsele cumparate de acea persoana si de persoanele pe care la randul ei le-a inscris, si de intreaga linie inscrisa sub mine, bonusul poate fi considerat un venit pentru activitatea de consultanta?
Conform explicatiilor codului CAEN (sursa site-ul ONRC), activitatea de consultanţă include acordarea de consultaţii, îndrumare şi asistenţă operaţională pentru firme şi alte organizaţii pe probleme de management, cum ar fi: planificarea strategică şi organizatorică, procese de retehnologizare, managementul schimbărilor, reducerea costurilor şi alte probleme financiare; obiective şi strategii de marketing; planificarea, şi politici privind resursele umane; strategii de compensare şi pensionare; planificarea producţiei şi planificarea controlului.
Din explicaţiile dumneavoastră eu înclin spre clasarea activităţii ca fiind o intermediere în vânzarea de produse.