Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... vechime in munca,persoane cu handicap
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

vechime in munca,persoane cu handicap

Sunt pensionat cu pensie de invaliditate corespunzator gr 2 de handicap preexistant(din copilarie),de 12 ani si am varsta de 56 ani.Am o vechime in campul muncii de 16 ani si 7 luni.Perioada de 12 ani cat am fost pesionar mi se ia in considerare ca vechime ca sa ma pot pensiona la limita de varsta?
Daca pensia este de invaliditate gradul II,da.
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limita de varsta.

Legea 263/2010

Art. 82
(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia de invaliditate devine pensie pentru limita de varsta.
(2) In situatia prevazuta la alin. (1) se acorda, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.