avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1072 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... vechime in munca,persoane cu handicap
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

vechime in munca,persoane cu handicap

Sunt pensionat cu pensie de invaliditate corespunzator gr 2 de handicap preexistant(din copilarie),de 12 ani si am varsta de 56 ani.Am o vechime in campul muncii de 16 ani si 7 luni.Perioada de 12 ani cat am fost pesionar mi se ia in considerare ca vechime ca sa ma pot pensiona la limita de varsta?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 09:51, 20 Martie 2013
Daca pensia este de invaliditate gradul II,da.
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limita de varsta.

Legea 263/2010

Art. 82
(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia de invaliditate devine pensie pentru limita de varsta.
(2) In situatia prevazuta la alin. (1) se acorda, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare...definitiva codrutavlad codrutavlad buna ziua! o persoana, are o vechime in munca de 33 ani (la data de 01.01.2009-data la care persoana in cauza s-a pensionat pe caz de boala). de la inceputul ... (vezi toată discuția)
Cand pot sa trec de la pensie de invaliditate la pensie pentru limita de varsta? stancu_vasilica57 stancu_vasilica57 Sunt nascuta in 01.01.1955, am o vechime de 25 de ani, din 2000 pensionata pe caz de boala gradul 2 cu drept de munca de 4 ore. Din 2000 pana in 2008 am lucrat ... (vezi toată discuția)
Pensionare definitiva dixi62 dixi62 Am 57 de ani,sant pensionata pe caz de boala gradul 2 din anul 1999.Am o vechime de 28 de ani in campul muncii.Pot fi pensionata definitiv?Va multumesc. (vezi toată discuția)