avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Plata contributie pensie PFA norma de venit
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Plata contributie pensie PFA norma de venit

Buna ziua. Doresc sa stiu daca un PFA cu norma de venit are obligativitatea platii pensiei, deoarece, desi am trimis declaratia 600 pentru anul 2013, administratia financiara mi-a trimis decizia de impunere doar pentru impozit si sanatate.
Anul trecut am platit pensia caci am avut decizie dar acum nu mai am si nu stiu ce sa fac. Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Ralucaavocat , utilizator 10:57, 20 Martie 2013

Un PFA la norma de venit fara a fi in acelasi timp si salariat:

- plateste CASS, in procent de 5,5%, la norma de venit,
- plateste contributia pentru pensie, pe baza contractului de asigurare incheiat cu Casa de asigurari sociale, pe o suma declarata voluntar, pentru care nu exista o limita minima (la valoarea asigurata trebuie platita atat cota individuala cat si cota angajatorului, procentul total fiind de 31,3%),
- Nu exista obligativitatea platii contributiilor de somaj,
- plateste impozit pe venit la valoarea normei de venit.

Un PFA la norma de venit care este in acelasi timp si salariat:

- plateste CASS, in procent de 5,5%, la norma de venit,
- Nu plateste contributia pentru pensie, pe baza contractului de asigurare incheiat cu Casa de asigurari sociale, pe o suma declarata voluntar, pentru care nu exista o limita minima (la valoarea asigurata trebuie platita atat cota individuala cat si cota angajatorului, procentul total fiind de 31,3%),
- Nu exista obligativitatea platii contributiilor de somaj,
- plateste impozit pe venit la valoarea normei de venit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa smartcars smartcars buna ziua, o firma mi-a oferit un job cu o conditie : sa ma plateasca ca PFA. ce taxe trebuie sa achit eu ca si PFA ? banuiesc ca exista un 16%, dar mai ... (vezi toată discuția)
Plata contributiilor la pensii si sanatate dupa terminarea somajului, pfa doinadavidescu doinadavidescu Buna ziua ! Perioada de somaj platit a incetat si as dori sa platesc in continuare contributiile pt pensie si sanatate. Am un pfa inregistrat care din ... (vezi toată discuția)
Impozitare pfa & angajat norma intreaga colt1504 colt1504 Buna ziua. In primul rand imi cer scuze daca intrebarile mele sunt mai stupide, dar chiar nu ma pricep deloc la chestiile de fiscalitate si ... (vezi toată discuția)