Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Plata contributie pensie PFA norma de venit
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Plata contributie pensie PFA norma de venit

Buna ziua. Doresc sa stiu daca un PFA cu norma de venit are obligativitatea platii pensiei, deoarece, desi am trimis declaratia 600 pentru anul 2013, administratia financiara mi-a trimis decizia de impunere doar pentru impozit si sanatate.
Anul trecut am platit pensia caci am avut decizie dar acum nu mai am si nu stiu ce sa fac. Multumesc.

Un PFA la norma de venit fara a fi in acelasi timp si salariat:

- plateste CASS, in procent de 5,5%, la norma de venit,
- plateste contributia pentru pensie, pe baza contractului de asigurare incheiat cu Casa de asigurari sociale, pe o suma declarata voluntar, pentru care nu exista o limita minima (la valoarea asigurata trebuie platita atat cota individuala cat si cota angajatorului, procentul total fiind de 31,3%),
- Nu exista obligativitatea platii contributiilor de somaj,
- plateste impozit pe venit la valoarea normei de venit.

Un PFA la norma de venit care este in acelasi timp si salariat:

- plateste CASS, in procent de 5,5%, la norma de venit,
- Nu plateste contributia pentru pensie, pe baza contractului de asigurare incheiat cu Casa de asigurari sociale, pe o suma declarata voluntar, pentru care nu exista o limita minima (la valoarea asigurata trebuie platita atat cota individuala cat si cota angajatorului, procentul total fiind de 31,3%),
- Nu exista obligativitatea platii contributiilor de somaj,
- plateste impozit pe venit la valoarea normei de venit.