avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 931 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Pot sa ma imprumut ca PFA sau II?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Pot sa ma imprumut ca PFA sau II?

Buna ziua!

Ca PFA sau II pot sa fac imprumuturi de la persoane fizice, poate chiar de la mine, inregistrate la notar, la care sa dau eventual si dobanda, ca atunci cand returnez banii respectivi din profit, sa nu fiu nevoit sa platesc impozitul pe profit?

Sper ca are sens ce am spus...

Va multumesc!!

Alte discuții în legătură

Imprumut firma Alex28 Alex28 Sunt asociat unic si administrator al unui srl. Vreau sa imprumut firma cu o suma, pe care sa mi-o returneze dupa un anumit timp (cu sau fara dobanda). Cum pot ... (vezi toată discuția)
Impozitare venit pfa si contributiile sociale se platesc de doua ori? mariuske mariuske Buna ziua, Sunt PFA si imi tin contabilitatea singur. Am un PFA infiintat recent. In urma unei discutii cu un angajat la finante am inteles ca eu ca si PFA ... (vezi toată discuția)
Informatii creditare firma Victorius Victorius Buna ziua, am si eu o mica nelamurire legat de creditarea sau imprumutarea unei societati, al carei asociat sunt. In primul rand nu inteleg care este ... (vezi toată discuția)