Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ajutor /prima mame
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ajutor /prima mame

revin cu o alta intrebare daca sotia mea a nascut de curand primeste de la primarie/stat vreo prima/ajutor?
Nu primeste niciun fel de ajutor de la primarie ... daca indeplineste conditiile prevazute de lege va primi indemnizatia pentru cresterea copilului ...
1. Va primi alocatie de stat pentru copii de 200 lei lunar pana va implini copilul 2 ani si apoi de 42 lei lunar pana la 18 ani.

2. Mergeti la Primarie si luati lista cu actele necesare pe care le depuneti tot la Primarie.
Alocatia de stat nu este considerata ajutor /prima ... ar trebui sa se reveniti precizari mai exacte sa vedem la ce v-ati referit ....
va multumesc ca mi-ati raspuns nu ma refeream la alocatia de 200 ron ci la un anumit ajutor care am intelesca se dedea panaacum ceva timp mi se pare pt trusoulcopilului daca nu gresesc
Aceste feluri de ajutoare au disparut inca din 2010.