Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ajutor /prima mame
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ajutor /prima mame

revin cu o alta intrebare daca sotia mea a nascut de curand primeste de la primarie/stat vreo prima/ajutor?
Legea nr. 118/2010 privind unele masuri necesare in vederea restabilirii echilibrului bugetar:
Art. 15. — (1) De la data intrarii in vigoare a prezentei legi, se abroga:
g) Legea nr. 482/2006 privind acordarea de trusouri pentru nou-nascuti, cu modificarile ulterioare, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 1.028 din 27 decembrie 2006;

Prin urmare, nu se mai acorda trusou pentru nou nascuti din 01 iulie 2010.