Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ce se intampla cu angajatii unei societati in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ce se intampla cu angajatii unei societati in lichidare?

Care este procedura corecta in cazul disponibilizarii angajatilor unei societati aflate in faliment? Se respecta prevederile codului muncii in privinta concedierii sau mai sunt alte prevederi speciale? Va multumesc.
Sunt aplicabile dispozitiile codului muncii. Daca societatea este in insolventa, salariatii vor fi inscrisi si la masa credala.
Se aplica prevederile Codului Muncii cu privire la concediere, insa cu o singura derogare referitoare la preaviz.. acesta va fi de 15 zile lucratoare, potrivit art.86 alin.6 din Legea nr.85/2006.

Art.86 (6) Prin derogare de la prevederile Legii 53/2003 - Codul muncii, cu modificările şi completările ulterioare, după data deschiderii procedurii, desfacerea contractelor individuale de muncă ale personalului debitoarei se va face de urgenţă de către administratorul judiciar/lichidator, fără a fi necesară parcurgerea procedurii de concediere colectivă. Administratorul judiciar/lichidatorul va acorda personalului concediat doar preavizul de 15 zile lucrătoare.