Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... incadrare legea nr.263/2010 art.79 alin.1 lit.a
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

incadrare legea nr.263/2010 art.79 alin.1 lit.a

as dori sa stiu daca ma pot incadra ca 'nerevizuibil'[sunt pensionat gr.2 pe caz de boala] diagnostice:diabet zaharat insulinodependent,cardiopatie ischemica cronica,angor pectoris instabil,hipertensiune arteriala gr.2,insuficienta mitrala gr.1,insuficienta tricuspidiana gr.1,triplu by-pass aorto-coronarian,dislipidemie mixta,polineuropatie diabetica,arteriopatie obliteranta membrele inferioare,retinopatie diabetica,insuficienta circulatorie vertebro-bazilara,ait senzitive repetate,avc ischemic [2003]
Legea 263/2010

Art. 79

(2) Constatarea situatiilor prevazute la alin. (1) lit. a) se face numai cu avizul Institutului National de Expertiza Medicala si Recuperarea Capacitatii de Munca sau al comisiilor centrale de expertiza medico-militara ale Ministerului Apararii Nationale, Ministerului Administratiei si Internelor si Serviciului Roman de Informatii, dupa caz.
multumesc