Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... certificat de nastere
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

certificat de nastere

Buna ziua.Am si eu o problema de fapt vreau sa dau o mana de ajutor unui f. bun prieten. Acest domn are un copil dintr-o relatie extraconjugala ,copilul are acum aproape doi ani.Acest copil este nascut in Italia,fiind recunoscut de tatal acolo avand certificat de nastere italian,in Romania el nu are acest certificat de nastere nu este recunoscut de tata aici deoarece lucrurile dintre parinti s-au deteriorat mama reintorcandu-se in tara ,tatal ramanand inca acolo.Acum la reintoarcere mama nu mai permite ca tatal sa-si vada copilul zicandu-i ca nu are drept deoarece nu poate dovedi caci el e tatal.De fapt acest copil s-ar puta sa nu mai fie nici in tara ci din nou in Italia fiind crescut de bunica materna .Credem acest fapt deoarece bunicii parterni nu au mai vazut -o pe mama insotita de copil de f mult timp iar mama lucreaza program full time si bineinteles are o relatie. Ce ne sfatuiti cum putem face pt a avea dreptul legal macar la un program de vizitare caci custodia nu cred caci avem sanse copilu fiind prea mic desi vom incerca totul .Am incercat pe cale amiabila dar nu s-a ajuns la nici un rezultat iar apelind la politie am fost intrebati cu ce drept... deoarece acel certificat roman nu exista.VA MULTUMIM.
Aveti posibilitatea sa va adresati instantei de judecata cu o cerere de reincredintare minor sau stabilirea unui program de vizitare.