Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Drepturi vizita copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Drepturi vizita copil

Buna ziua! Am un copil de 8 ani rezultat dintr-o relatie neoficializata. Copilul a fost recunoscut de tata si trecut pe numele lui in certificatul de nastere, acolo unde eu figurez ca mama cu numele meu. Domiciliul copilului este la mama tatalui, la bunica lui. Eu sunt plecata din tara si trimit regulat bani bunicii. Cand vin in tara in vacanta, tatal copilului imi interzice sa petrec timp impreuna cu copilul si il pot vizita numai la domiciliul lui, la bunica acestuia. As vrea sa plec cu copilul cateva zile in vacanta si ma izbesc de refuzul tatalui. Ce drepturi am ca mama si cum mi le pot exercita? Va multumesc!
Buna seara,
Va sfatuiesc sa solicitati, in instanta, stabilirea unui program de vizita.
Dupa aceia, daca nu vi se va permite vizitarea puteti sa apelati la forta coercitiva a legii.