Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Program redus
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Program redus

Buna ziua,
Angajatorul vrea sa reduca timpul de lucru la 6 ore si salariul corespunzator timpului de lucru iar salariatii trebuie sa semneze un act aditional la contractul de munca cu acest salariu. Va rog sa-mi spuneti daca exista vreo situatie de micsorare a timpului si salariului fara a semna act aditionaldin partea salariatilor. Va multumesc.
Nu exista nicio astfel de situatie reglementata intr-un act normativ ... exista insa pentru anumite situatiie , dar nu sunt incidente in cazul dvs..
nici daca reducerea programului se face pe o perioada determinata?
conform codului muncii, angajatorul poate reduce timpul de munca si salariul (pana la o valoare ce nu poate fi mai mica de 75%) in cazul intreruperii temporare a activitatii sau pentru motive economice, tehnologice, etc. Pentru motive economice, timpul se poate reduce de la 5 la 4 zile /sapt. (si salariul de asemenea) pe o perioada care nu depaseste 30 zile lucratoare si dupa consultarea prealabila a reprezentantilor salariatilor.
vezi Cap. IV din codul muncii
Va multumesc tuturor