Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... evictiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

evictiune

spuneti mi va rog, exista vreu caz (art.) de nesanctionare pt evictiune din partea vanzatorului? Vanzatorul unui imobil a fost de bunacredinta la momentul vanzarii bunului, adica nu a cunoscut ca imobilul in cauza este supus unui litigiu....poate fi tras la raspundere pt evictiune? exista vreun art prin care este absolvit de aceasta respundere?Va multumesc !!!!!!
Din cate stiu eu nu veti scapa.
Garanţia pentru evicţiune funcţionează independent de buna sau reaua credinţă a vînzătorului. Doar dacă părţile au convenit expres asupra exonerării de răspundere vînzătorul nu va răspunde, iar exonerarea de răspundere nu acoperă decît evicţiunea din partea unor terţi, vînzătorul neputînd fi exonerat pentru fapta proprie prin care cumpărătorul este evins.