Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Este legal ca un elev sa fie obligat sa invete la ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Este legal ca un elev sa fie obligat sa invete la scoala dupa o carte care nu e avizata de minister?

E legal sa fi obligat sa inveti la scoala o limba straina ( franceza , engleza , germana ) dupa o carte care nu e avizata de minister , fara vreo traducere ???? ...... sa primesti note si sa fie elevii amenintati ca vor fi lasati repetenti de catre o profesoara subiectiva ?? Nu ar fi indicat sa fie dati in judecata cei care au introdus in scoala astfel de carti ( in locul celor avizate de minister ) si cercetati pt abuz in serviciu art .248 Cod penal ?
Apreciez punctul dvs de vedere si fac urmatoarele precizari : Este vorba despre o brosura tip caiet de limba engleza , editata in Anglia , fara vreo traducere , fara avizul ministerului . Personal , nu mi se pare normal sa ti se impuna o astfel de brosura , excluzand manuale care sunt pe piata, avizate de minister . Consider a fi o absurditate o astfel de maniera de a pregati elevii..... chiar si de 10 ani . Mai mult ..... sa-i si ameninti ... ca daca nu-ti invata brosura ta , vor ramane repetenti . E singura materie la care sunt probleme si la care toti elevii au note proaste , iar colegele profesoarei de engleza confirma ca aceasta are probleme la cap si nu vor sa intre in conflict cu ea . Ce ati face daca ati fi in locul meu ?