avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 547 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... ERASMUS - un esec pentru mine
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

ERASMUS - un esec pentru mine

Am fost plecata cu bursa ERASMUS primul semestru al acestui an universitar.Din pacate nu a fost o experienta reusita asa cum ma asteptam , din nenumarate motive, si anume: in primul rand facultatea la care sunt eu studenta nu avea contract cu facultatea de acolo.Dar am luat legatura cu cei din Italia(acolo am fost plecata),prin intermediul profesorului coordonator de la facultatea mea si cei de acolo ne-au zis ca nu e nici o problema.Mai exact eu sunt la facultate de Alimentatie si am plecat la facultatea de Medicina din Italia.Cei de acolo mi-au zis ca daca imi gasesc materii cu care sa le pot echivala pe cele de acasa nu e nici o problema.Zis si facut!Am gasit materii dar la MASTER acolo.Am trimis Learning Agreeament pentru a mi-l semna si a mi-l aproba(unde e specificat ca materiile respective sunt de la master).Cunosc un caz in care un student a urmat cursuri de la master plecat tot cu aceasta bursa,doar ca in alta tara.Fara nici un fel de observatii din partea lor, am primit actele semnate in scurt timp.Ajunsa in Italia imi cautam orarul.Nu gaseam nimic.Am fost sa anunt la secretariatul ERASMUS din Italia (cel de la medicina).Au zis ca nu stiu ce sa zica si sa merg la coordonatorul ERASMUS al facultatii de medicina, care avea program cu studentii urmatoarea saptamana(2 ore o singura zi pe saptamana).Ajunsa la domnul coordonator, mi-a comunicat ca nu e posibil ca eu studenta sa urmez cursuri de la master.M-a chemat urmatoarea saptamana la secretariat,unde va fi si dansul si sa lamurim problema.Nu au putut sa imi zica nimic concret.Si am intrebat...in situatia de fata.....ce as putea face?Mi s-a zis foarte simplu:cu aceasta cerere(in care afirma ca sunt studenta ERASMUS) poti sustine ce curs vrei.Cauta cursuri si vom face Change form(unde urma sa inlcuiesc materiile).Intre timp am anuntat si la secretariatul ERASMUS de acasa ca am probleme, si acelasi raspuns si din partea lor : cauta alte materii si faci Change form.Tmpul s-a scurs si nu am gasit materii la timpul potrivit.(odata ce prima data am gasit la master, nu stiu de unde era sa gasesc acum).Am gasit abia la sfarsitul lunii ianuarie(cu ajutorul unui program online prin care trebuia sa ma programez la examene, cand cursurile se terminase si incepuse sesiunea).M-am programat la examene,am citit programa si am incercat sa invat cate ceva de pe internet.Dar normal ca nu era ceea pe ce s-au axat profesorii la curs.Si au zis ca nu imi pot da examenul.De acum imi expira si perioada de studiu de acolo.Oricum nu imi puteam face cele 30 de credite si orcium nu imi puteam echivala examenele din tara.Sunt anul IV , si pe langa licenta si sesiunea de vara, am restante la toate materiile de pe primul semestrul(7).Sunt unii profesorii care nu sunt de acord sa imi dau examenul cu motivatia ca nu am laboratoarele.Tot ce e posibil sa pierd anul.Si daca prima data cand cei de la secretariat au zis ca nu trebuie sa returnez banii,in cele din urma s-au razgandit.E vorba de 1700 de euro.Ce e drep, era speificat in contract ca in cazul in care nu acumulez cele 30 de credite bursa trebuie returnata.Dar totusi sper ca voi gasi o solutie...

Alte discuții în legătură

Probleme cu facultatea Julia24 Julia24 Buna ziua. M-am inmatriculat anul trecut in oct. 2009 in ultimul an pentru a-mi finaliza studiile. Eu am studiat in per. 2003 - 2007, studii superioare de ... (vezi toată discuția)
Examenul la o disciplina pot sa il sustin si la o alta universitate? popavasile popavasile Buna ziua. sunt student ultimul an, am ratat deja sustinerea licentei de vara din cauza unui examen la un profesor exagerat de exigent (nu vad rostul unor ... (vezi toată discuția)
Ce presupune masterul in cariera judiciara? sbdcl sbdcl ce presupune masterul in cariera judiciara mai exact?mersi (vezi toată discuția)