Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii calcul concediu medical cod 01 dupa concediu ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

calcul concediu medical cod 01 dupa concediu crestere copil

Vă rog să mă ajutaţi în rezÎolvarea următoarei probleme : o angajaţă a fost în concediu pentru creştere copil şi a revenit la serviciu în data de 02.12.2012. În data de 18.03.2013 a prezentat un concediu medical , cod 01 , boală obijnuită . Care este baza de calcul , nr. de zile calcul a concediului medical în perioada CCC , respectiv lunile septembrie , octombrie noiembrie 2012 ?
Buna ziua,

Baza de calcul pentru perioada in care a fost in crestere si ingrijire copil o reprezinta indemnizaţie pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2
ani sau, în cazul copilului cu handicap, de până la 3 ani, potrivit Ordonanţei de urgenţă a
Guvernului nr. 148/2005 privind susţinerea familiei în vederea creşterii copilului,

Bună ziua .

Mulţumesc de răspuns .
Indemnizaţia , suma pe care a primit-o este şi suma brută după care se calculează ?
indemnizatia nu este supusă nici unei reşineri ?
Buna ziua,

Normal trebuie sa va prezinte de la asistenta sociala de unde i s-a platit indemnizatia, o adeverinta cu veniturile solicitate, macar pe ultimele 6 luni si in functie de veniturile de acolo sa-i constituiti baza de calcul.
1. Indemnizatie pentru CCC nu este supusa niciunei retineri deact in cazul in care beneficiarul trebuie sa platesca sume incasate in plus cu acest titlu.

2. Indemnizatia pentru CCC se ia in calculul indemnizatiei pentru concediu medical in cuantumul cuvenit pentru luna respectiva (in acest caz indemnizatia pentru CCC are si caracter brut si caracter net).