Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul indemnizatie pentru concediu de risc maternal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul indemnizatie pentru concediu de risc maternal

buna ziua. am o problema am un brut de 840 lei si sunt in concediu de risc maternal. ptr luna februarie mi s-au alocat ca bani de salar 563 de lei. este in regula asa? care este formula de calcul ca eu nu pot sa o inteleg. 840x75%=630 lei si nu 563 lei. multumesc anticipat
Indemnizatia pentru concediul de risc maternal se calculeaza astfel:

- Se aduna, din statele de plata, veniturile brute pe cele 6 luni anterioare lunii in care ati intrat in concediu de risc maternal;
- Rezulatatul se imparte la numarul de zile lucratoare din cele 6 luni si se obtine media zilnica a baze de calcul (Mzbc);
- Mzbc se inmulteste cu 75% si se obtine indemnizatia zilnica pentru concediul de risc maternal (Izcm);
- Izcm se inmulteste cu numarul de zile lucratoare din certificatul medical si se obtine indemnizatia pentru concediul de risc maternal.