Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul indemnizatie concediu risc maternal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul indemnizatie concediu risc maternal

buna ziua,puteti sa-mi spuneti cum se calculeaza riscul maternal la un salariu de 1.948 lei brut pe luna?Cat trebuie sa iau dupa ce se oprest si CAS10.5%.multumesc
1. Se aduna veniturile brute (din statele de plata) din cele 6 luni anterioare lunii in care intrati in conecdiu de risc maternal.

2. Suma se imparte la numarul de zile lucratoare din cele 6 luni si se obtine media zilnica a bazei de calcul (Mzbc).

3. Mzbc se inmulteste ci 75% si se obtine indemnizatia zilnica pentru concediu medical (Izcm).

4. Izcm se inmulteste cu numarul de zile lucratoare din perioada prevazuta in certificatul medical si se obtine indemnizatia pe perioada (luna) respectiva.

5. - Din indemnizatie se retine CAS (pensie).
- CAS se calculeaza 10,5% din 35% din salariul mediu brut prognozat pe economie pe anul in care beneficiati de concediu de risc maternal.
- In acest an salariul mediu brut prognozat este de 2223 lei.
- 2223 x 35% = 778 lei.
- 778 x 10,5% = 82 lei.

6. - Suma de 82 lei se retine daca sunteti luna intreaga in concediu de risc maternal.
- Pentru fractiuni de luna suma de 82 lei este proportionala cu numarul de zile lucratoare in care va aflati in concediu de risc maternal.
Removed. A raspuns colegul tudor valeriu punctual.