Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legea 61/1991 (r3) din 27/09/1991 republicata la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legea 61/1991 (r3) din 27/09/1991 republicata la 31/01/2011 pentru sanctionarea faptelor de incalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii publice.

Buna ziua,

Am o problema cu un vecin care creste pasari in curte,mai exact gaini si cocosi,pasari care fac o galagie de nedescris incepand cu ora 4 dimineata si nu ma pot odihni.Locuiesc intr-o zona rezidentiala la 1km de oras.Imi puteti spune va rog daca aceasta lege se aplica si in situatia de fata? Mai exact :

''26) tulburarea liniştii locatarilor intre orele 22,00-8,00 şi 13,00-14,00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice, in locuinţele persoanelor fizice sau in oricare alt loc din imobile cu destinaţia de locuinţe ori situat in imediata vecinătate a acestora;''

Va multumesc
1-Nu este problema sub incidenta dispozitiilor care guverneaza infiintarea,organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari dupa cum ati inteles sa postati subiectul
2-Dispozitiile mentionate sunt general valabile,inclusiv in speta mentionata de dvs
Pentru solutionare sesizati oficial politia responsabila