Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... taxa timbru
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

taxa timbru

sunt recurnet parat intr-o cauza in pretentii formulata pe fond de asociatia de proprietari pentru neplata cotelor de intretinere ,fiind nemultumit de solutie am delcarat recurs pentru care la primul temren sunt obligat la taxa de timbru la valoare ,de ce ? pentru caactiunea promovata de reclamanta asociatia de proprietari este scutita de taxa de timbru ,si la fond nu s-a achitat in recurs de ce sa fiu obligat la aceasta taxa ?
multumesc
Legea 230/2007 de infiintare, organizare si functionare a asociatiei de proprietari:
Art. 50. - (1) Asociatia de proprietari are dreptul de a actiona in justitie pe orice proprietar care se face vinovat de neplata cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari mai mult de 90 de zile de la termenul stabilit.
(2) Actiunea asociatiei de proprietari este scutita de taxa de timbru.
(3) Sentinta data in favoarea asociatiei de proprietari, pentru sumele datorate de oricare proprietar, poate fi pusa in aplicare pentru acoperirea datoriilor prin orice modalitate permisa de Codul de procedura civila.

In rest....ca la orice proces civil...
Asociatia de proprietari ca entitate juridica este scutita de plata taxei in temeiul disp art 50 al 2 din lLnr 230/2007
Daca dvs ca persoana fizica ati inteles sa atacati solutia instantei de fond,va revine obligatia achitarii taxei
Solicitati ajutor public judiciar.
consider cam fortata obligatia mea ca parit- recurent sa achit o taxa de timbru de care actiunea initiala a fost scutita ,astfel ca voi solicita reexaminarea ....
ContSters58959, utilizator
Este foarte bine, numai sa nu uitati de unde s-a ajuns in instanta! Mai cunosc eu un caz si nu va dura mult pana cand il vom actiona in instanta.
In schimb daca aveti dreptate, probabil ca instanta va judeca drept, cred ca puteti discerne acest lucru, nu?
Sunt oameni mai necajiti decat dvs....