Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... proprietarul care face recurs (in contradictoriu cu ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

proprietarul care face recurs (in contradictoriu cu asociatia de proprietari) este obligat sa plateasca taxa de timbru?

In prima instanta, la actiunea deschisa la judecatorie, instanta a dat castig de cauza reclamantei - asociatia de proprietari.

Proprietarul (paratul) doreste sa faca recurs in termenul legal.

Proprietarul (recurent) este obligat la plata taxei de timbru? Care este valoarea taxei? Exista un termen pana la care trebuie achitata?
Ce consecinte poate avea neplata taxei de timbru ?

Din cate stiu, doar asociatia este scutita de la plata taxei de timbru.
Da, plateste taxa de timbru, jumătate din taxa de timbru care ar fi trebuit plătită în primă instanță. Instanța de apel prin adresă va pune în vedere părții să achite taxa judiciară de timbru și va indica și cuantumul acesteia.

Articolul 23 din ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 80 din 26 iunie 2013
privind taxele judiciare de timbru

(1) Cererile pentru exercitarea apelului împotriva hotărârilor judecătoreşti se taxează cu 50% din:
a) taxa datorată pentru cererea sau acţiunea neevaluabilă în bani, soluţionată de prima instanţă, dar nu mai puţin de 20 lei;
b) taxa datorată la suma contestată, în cazul cererilor şi acţiunilor evaluabile în bani, dar nu mai puţin de 20 lei.
(2) Apelul incident şi apelul provocat se taxează potrivit regulilor prevăzute la alin. (1).
Olimpiu DRUȚĂ - Cabinet de Avocat, Avocat
!-In calitate de recurent are obligatia sa achite taxa de timbru
2-Neachitarea in termen a taxei genereaza automat respingera caii de atc formulate de proprietar

Da, plateste taxa de timbru, jumătate din taxa de timbru care ar fi trebuit plătită în primă instanță. Instanța de apel prin adresă va pune în vedere părții să achite taxa judiciară de timbru și va indica și cuantumul acesteia.

In prima instanta, avand calitatea de parat, proprietarul nu a platit taxa de timbru.

Valoarea prejudiciului stabilit de prima instanta - 30000 lei din care:
- 18000 lei cote de întreţinere
- 12000 lei penalitati de intarziere.

La fond taxa a fost achitata de catre reclamanta
Asociația de proprietari este scutită de taxă de timbru conform art. 50 alin. 2 din Legea 230/2007.
Apelantul-parat va plăti taxa de timbru 50%din taxa care ar fi trebuit să o plătească asociatia de proprietari.