Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Taxa de timbru judiciar-apel
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Taxa de timbru judiciar-apel

Buna ziua,

Am urmatoarea speta:

Sunt parata intr-o actiune civila, judecata pe vechiul CPC.

In cazul in care urmeaza a formula apel, am vreo obligatie de a plati taxa de timbru si/sau timbru judiciar?

Multumesc.
Taxa de timbru se va achita potrivit OUG 80/2013, care la art. 23 prevede:
(1) Cererile pentru exercitarea apelului impotriva hotararilor judecatoresti se taxeaza cu 50% din:
a) taxa datorata pentru cererea sau actiunea neevaluabila in bani, solutionata de prima instanta, dar nu mai putin de 20 lei;
b) taxa datorata la suma contestata, in cazul cererilor si actiunilor evaluabile in bani, dar nu mai putin de 20 lei.

Sa inteleg ca OUG 80/2013, actioneaza retroactiv pentru actiune initiata in 2008?

Eu nu am platit nimic la predarea intampinarii in 2008!
adrianadamian2009, utilizator
La momentul respectiv nu ati platit nimic, deoerece aveati calitatea de parat, insa acum daca intentionati sa decalarati apel o sa aveti calitate de apelant.
Taxa de timbru va fi achitata in conformitate cu O.U.G. 80/2013, intrucat aceasta este legea taxelor de timbru in vigoare la data declararii apelului.
Este vorba de un teren in mostenire.

Voi plati taxa de timbru la 50% din valoarea terenului?

Am 15 zile la dispozitie, cand fac si evaluarea acestuia?

Nu pot astepta sa-mi comunice instanta la prima citatie cu ce obligatii am?
Dvs. puteti formula si introduce apelul si asteptati citatia in care se va mentiona ca pana la un anumit termen sa achitati taxa judiciara de timbru.