Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Obtinere teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Obtinere teren

Exista un teren pe care fostul meu socru l-a lucrat si a platit impozit pe perioada indelungata de timp(aprox.20 ani).Sotul meu a decedat.Proprietarii din CF sunt morti din 1923.Cum as putea face sa obtin terenul pe numele meu ???Va multumesc!!!!
Initiati proces civil pentru uzucapiune.
Unde se initiaza acest proces in cazul in care terenul se afla intr-o localitate ???
La Judecatoria unde este arondata localitatea unde se afla terenul.
Ce acte mi-ar trebui ???Va multumesc foarte mult
Nu aveţi nevoie de acte, ci de dovezi privind posesia, care este o stare de fapt.

Invocaţi uzucapiunea extratabulară, dovedind existenţa posesiei timp de douăzeci de ani de la moartea proprietarului tabular. Tot ce vă trebuie, ca acte, sunt extrasul de carte funciară şi actele de deces (sau extrase din registrul de decese) privind proprietarii tabulari.