Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Sunt persoana cu handicap. Pot sa devin PFA?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Sunt persoana cu handicap. Pot sa devin PFA?

Buna ziua! Eu sun persoana cu handicap gradul 2 accentuat. Pot face firma pe numele meu?
1. Daca nu sunteti pensionat de invaliditate gr.I sau gr.II puteti sa deveniti PFA.

2. Un grad de handicap nu inseamna neaparat invaliditate, nu inseamna ca nu aveti capacitatea de a munci.

3. Daca beneficiati de indemnizatie de handicap puteti cumula acaesta indemnziatie cu orice alt venit.
Si ce acte imi trebuie+copie de pe certificatul de handicap pentru a deveni PFA si a face firma pe numele meu?
mihailescucr, utilizator
Aceasta intrebare o puneti pe sectiunea de forum "PFA, II, AF - Persoana fizica autorizata, Intreprindere individuala, Asociatie familiala" unde veti primi raspuns de la un specialist in domeniu./
Documentele necesare pentru înregistrarea în registrul comerţului, înregistrarea fiscală şi autorizarea funcţionării a persoanelor fizice autorizate le gasiti aici:
[ link extern ]

Avocatnet.ro a intocmit un Ghid complet al persoanei fizice autorizate, structurat in doua parti, care contine toate informatiile relevante pentru acest subiect :
www.avocatnet.ro/content/for...