Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Lamurire situatie copil 2
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Lamurire situatie copil 2

Buna ziua.

Copilul meu are putin peste un an si ma gandesc la urmatoarea situatie: Daca nasc al doilea copil pana acesta face 2ani mai tb sa fac alt dosar pt CCC?

Dupa calcule nu o sa am 12 luni lucrate.
1. - Daca veti naste al doilea copil inainte de a se termina CCC1 nu veti mai beneficia de concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) si veti intra direct in CCC2 imediat ce se termina CCC1 si veti beneficia de aceeasi indemnizatie ca la CCC 1.
- Pe perioada de cand se naste al doilea copil si pana veti intra in CCC2 veti primi 600 lei pe luna pe langa indemnizatia pentru CCC1.
- Pentru aceasta veti merge la Primarie cu o copie dupa certificatul de nastere a celui de al doilea copil.

2. Dupa ce se naste al doilea copil faceti o cerere catre angajator prin care solicitati prelungirea suspendarii contractului individual de munca (CIM) pentru a intra in CCC2.

3.- Daca al doilea copil se va naste dupa ce inceteaza CCC1 atunci reluati activitatea, intrati in concediu de maternitate si apoi in CCC2 (asa cum ati procedat la CCC1).
- In acest caz indemnizatia pentru CCC2 se va recalcula avand in vedere si indemnizatia pentru CCC1 (perioada de CCC1 este perioada asimilata obtinerii de venituri salariale si este eligibila pentru a beneficia de CCC2).