Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... scutire taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

scutire taxa auto

persoana cu handicap accentuat beneficiaza de scutire taxa auto /timbru verde multumesc
raspunsul este afirmativ , va rog sa analizati dispozitiile og 9/2013 si normele, deja s-au publicat, desciu exact conditiile ce trebuie indeplinite pt fiecare caz in parte, respectiv sistemul de echipare al masinii, etc
Pentru ca persoana cu handicap sa poata beneficia de facilitatea scutirii de la plata taxei,este necesar ca autoturismul sa prezinte adaptare tehnica conform prescriptie medic specialist
Urmeaza ca autoturismul sa fie verificat de catre RAR care poate dispune omologarea si completarea in cartea de identitate si baza proprie de date a existentei de adaptare tehnica necesara pentru a fi utilizata de persoana cu handicap