Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare cumparare

Buna seara,
in calitate de parinte doresc sa las mostenire copiilor bunurile,
-pentru a nu exista alte discutii de impartire a mostenirii care este forma actelor pentru a nu fi atacata
-cam care ar fi pretul pentru acte in acest caz?
multumesc!
Puteti face un partaj de ascendent fie in forma de donatie si isi va produce efectele in timpul vietii dvs sau testament si isi va produce efectele la deces. Bunurile care nu vor intra in acest partaj se vor imparti conform mostenirii legale. Aceste acte se fac la notar in forma autentica, donatia, dar si testamentul pentru a va ajuta sa nu incalcati rezerva succesorala a mostenitorilor rezervatari. Partajul de ascendent prin donatie se taxeaza la valoarea bunurilor pe care le impartiti,pt bunurile imbobile conform grilei de expertiza imobiliara notariala, va trebuie cadastru si intabulare, nu veti pati insa impozit pe acest partaj ascendent donatie, caci donatia este scutita de impozit intre rude pana la grad 3 inclusiv.partajul de ascendent prin testament este mai ieftin, urmand ca la deschiderea mostenirii sa se tina cont de acesta in dezbaterea mostenirii.