Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... LAMURIRE IN DECIZIA DE PENSIE
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

LAMURIRE IN DECIZIA DE PENSIE

Buna seara, mama mea sa angajat in luna mai 1990, si a iesit la pensie cu limita de varsta la 59 ani si 6 luni.adica in 10.01.2013.lucrand in conditii normale de munca 9 ani-8 luni-11 zile, in conditii deosebite de munca 4 ani-8 luni-27 zile, gradul 1,-5 ani-5luni-7 zile,stagiu aferentgrupe 3 ani -6 luni., stagiu aferent perioadelor de incapacitate temp de munca 3 luni si 3 zile. total ce reiese din decizia de pensie 23 ani, 7 luni, 18 zile..Eu am o nelamurire la anii de conditii deosebite si grupa 1 nu se mai calculeaza nimic in plus, ???ca in decizie nu reiese calculat nimic in plus la acesti ani.....stiu ca se acorda in plus niste ani la cei care au lucrat gr1 de munca. astept un raspuns daca ma poate lamuri cineva....
Perioada lucrata de la 01.05.1990 pana in 10.01.2013 ar fi o vechime de 22 ani 8 luni si 9 zile, dar stiti sigur ca toata aceasta perioada este stagiu de cotizare? (- nu cumva scrie in carnetul de munca - lipsa state?)
Dvs spuneti ca are lucrati in conditii deosebite 4 ani si 8 luni ( la acestia se acorda un stagiu suplimentar de 3 luni la an) si 5 ani si 5 luni gr. I - lg.3/1977 ( la acestia se adauga 6 luni la an), deci stagiu aferent gr. de munca este de 3 ani si 6 luni cum spuneti si dvs. ca scrie si pe decizie.
Referitor la discutia in legatura cu lamurire in decizia de pensie. , stagiul total de cotizare realizat este de 23 ani-7 luni si 18 zile.Eu facand calculu la anii munciti nu imi iese acei ani care se dau ca sa lucrat in gr1 si conditii speciale de munca.adica din 1990 pana in 2013 sunt intradevar 23 de ani dar anii care se dau la grupe unde sunt trecuti?
9 ani 8 luni si 11 zile + 4 ani 8 luni si 27 de zile +5 ani 5 luni si 7 zile +3 luni si 3 zile =20 ani 1 luna si 18 zile.

Stagiu aferent de 3 ani si 6 luni reprezinta perioada suplimentara la vechimea in munca pentru anii de grupa(conditii).
4 ani grupa I-a = 2 ani stagiu aferent(adaos grupa).
5 ani conditii deosebite = 1 an si 6 luni stagiu aferent(adaos conditii).

20 ani 1 luna si 18 zile + 3 ani si 6 luni = 23 ani 7 luni si 18 zile.

Deci s-a acordat stagiuaferent pentru grupa si conditii.

In decizie trebuie sa se gaseasca un numar de puncte suplimetare in urma aplicarii art.100 din legea 263/2010.
Carp Mircea, utilizator
Multumesc celor care mi-au raspuns