Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept comun
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept comun

vad in anumite cazuri ca se spune- se judeca dupa drept comun, ce este dreptul comun, este acelasi cu dreptul civil?:sorry::worthy::hammer:
Da, este situaţia în care dreptul civil se aplică şi altor ramuri de drept .
va mai raspund cu placerea ca sunteti interesat de un domeniu in care cred ca nu profesati. daca veti fi mai explicit va pot dezvolta, daca nu , in civil care inseamna si familiei, profesionisti (comercial pe ritul vechi) samd, sunt proceduri de drept comun (o cerere pe fondul cauzei, taxata etc) si proceduri speciale (acum ord. de plata), somatii, ord. presedintiala, cereri cu valoare redusa si nu numai (taxate si ele, dar diferit). dif. majora este ca pe dr. comun avem autoritate de lucru judecat, iar pe (UNELE) proc. speciale nu. succes la examene sau la pofta dvs. de autodidact.
sc vox legis corp srl, Consilier juridic
in situatia cand legislatia unei anumite ramuri de drept nu acopera toate situatiile practice, acestora din urma li se aplica dreptul comun, ca exemplu va dau in comercial dreptul comun este dreptul civil, la fel in dreptul muncii