Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Divort cu repetir
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Divort cu repetir

care e procedura legala pt a incheia acest proces???

,, daca am terminat un proces de divort in 2006 cu o hotarare irevocabila prin care mi-am redobandit numele de fata, schimbat documentele si incredintat copilul pana in 2020, pot reprimi o citatie in proces de divort in 2013?...e posibil?...:frantic: :(
mentionez ca fara un act real nu as fi putut sa imi fac toate documentele si sa imi refac viata!!! daca as fi facut o alta casatorie ce se alegea de aceste documente ? :rtfm:
mmirela_m, utilizator
:-/ Ati divortat si aveti ca dovada o hotarare judecatoreasca legalizata cu formula definitiva si irevocabila si acum ati primit o citatie pentru divort .. de acelasi barbat ? Fostul sot stie ca e divortat, s-a prezentat la divort ?
Trimiteti o intampinare prin posta si atasati o copie dupa hot de divort.
Dacă aţi avut un divorţ în 2006 şi instanţa sa pronunţat în cauză în sensul că aveţi o hotărâre a instanţei depuneţi o copie a acesteia la dosarul cauzei în care sunteţi citat în momentul de faţă împreună cu o adresă prin care faceţi referire la aspectul că instanţa X sa pronunţat în cauză, hotărărea a rămas definitivă.
este o hotarare legalizata si irevocabila, cu care am reusit sa imi refac documentele cu numele de fata, dar dupa ce acest proces s-a incheiat si hotararea a fost trimisa si la primaria unde s-a facut casatoria... fostul meu sot :D sau actualul :D a reinceput procesul.... dar au trecut 7 ani si s-a regandit sa se casatoreasca si spune ca ii trebuie divortul si ca ii cheama pe toti cei care au participat la acel proces, ca am fi facut falsuri... :O si ca vrea sa platim pt tot... oare de ce viata in loc sa te faca mai inteligent si mai bun trebuie sa te puna la alte incercari???
S-a prezentat atunci la divort, a fost citat corect ?
Nu am inteles ce reclama fost sot ( e fost sot :) ) ca nu are hotararea, nu i s-a comunicat sau contesta hotararea ?

"Contestatia in anulare poate fi introdusă în termen de 15 zile de la data când contestatorul a luat cunoştinţă de hotărâre, dar nu mai târziu de un an de la data când hotărârea a rămas irevocabilă."

Ati primit citatie sa va prezentati la divort ? Lagat de citatie e si un exemplar al cererii , ce scrie in ea ?

a fost citat, nu stiu daca corect sau nu dar nu s-a prezentat... pt ca imi dorea prea mult rau... dar nu i-am cerut nimic in acel proces decat sa revin la numele de fata si sa se termine repede, foarte repede ...dar au trecut 7 ani :D fara 2 luni... ce se intampla daca nu ma prezint? mentionez ca de 4 ani nu mai sunt in tara si ca nu am motivat niciodata cat am suferit si am patit in 5 ani de casnicie... cum ar trebui sa procedez acum din afara tarii? ajunge sa trimit un email judecatoriei la care sa atasez o scrisoare prin care explic despre divort si sa atasez copia hot irevocabile?... acum ma intreb dc nu e definitiva si irevocabila???B-)