avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Divort cu repetir
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Divort cu repetir

care e procedura legala pt a incheia acest proces???

,, daca am terminat un proces de divort in 2006 cu o hotarare irevocabila prin care mi-am redobandit numele de fata, schimbat documentele si incredintat copilul pana in 2020, pot reprimi o citatie in proces de divort in 2013?...e posibil?...:frantic: :(
mentionez ca fara un act real nu as fi putut sa imi fac toate documentele si sa imi refac viata!!! daca as fi facut o alta casatorie ce se alegea de aceste documente ? :rtfm:
Ultima modificare: Duminică, 24 Martie 2013
mmirela_m, utilizator
Cel mai recent răspuns: mmirela_m , utilizator 10:00, 16 Septembrie 2014
:-/ Ati divortat si aveti ca dovada o hotarare judecatoreasca legalizata cu formula definitiva si irevocabila si acum ati primit o citatie pentru divort .. de acelasi barbat ? Fostul sot stie ca e divortat, s-a prezentat la divort ?
Trimiteti o intampinare prin posta si atasati o copie dupa hot de divort.
Dacă aţi avut un divorţ în 2006 şi instanţa sa pronunţat în cauză în sensul că aveţi o hotărâre a instanţei depuneţi o copie a acesteia la dosarul cauzei în care sunteţi citat în momentul de faţă împreună cu o adresă prin care faceţi referire la aspectul că instanţa X sa pronunţat în cauză, hotărărea a rămas definitivă.
este o hotarare legalizata si irevocabila, cu care am reusit sa imi refac documentele cu numele de fata, dar dupa ce acest proces s-a incheiat si hotararea a fost trimisa si la primaria unde s-a facut casatoria... fostul meu sot :D sau actualul :D a reinceput procesul.... dar au trecut 7 ani si s-a regandit sa se casatoreasca si spune ca ii trebuie divortul si ca ii cheama pe toti cei care au participat la acel proces, ca am fi facut falsuri... :O si ca vrea sa platim pt tot... oare de ce viata in loc sa te faca mai inteligent si mai bun trebuie sa te puna la alte incercari???
S-a prezentat atunci la divort, a fost citat corect ?
Nu am inteles ce reclama fost sot ( e fost sot :) ) ca nu are hotararea, nu i s-a comunicat sau contesta hotararea ?

"Contestatia in anulare poate fi introdusă în termen de 15 zile de la data când contestatorul a luat cunoştinţă de hotărâre, dar nu mai târziu de un an de la data când hotărârea a rămas irevocabilă."

Ati primit citatie sa va prezentati la divort ? Lagat de citatie e si un exemplar al cererii , ce scrie in ea ?


a fost citat, nu stiu daca corect sau nu dar nu s-a prezentat... pt ca imi dorea prea mult rau... dar nu i-am cerut nimic in acel proces decat sa revin la numele de fata si sa se termine repede, foarte repede ...dar au trecut 7 ani :D fara 2 luni... ce se intampla daca nu ma prezint? mentionez ca de 4 ani nu mai sunt in tara si ca nu am motivat niciodata cat am suferit si am patit in 5 ani de casnicie... cum ar trebui sa procedez acum din afara tarii? ajunge sa trimit un email judecatoriei la care sa atasez o scrisoare prin care explic despre divort si sa atasez copia hot irevocabile?... acum ma intreb dc nu e definitiva si irevocabila???B-)

Alte discuții în legătură

Divort mmirela_m mmirela_m :frantic: ÎNCHEIERE 00.10.2014. Suspendă judecata cererii formulate de reclamantul xxxx în contradictoriu cu pârâta xxxxxx. Definitivă. Cu recurs cât ... (vezi toată discuția)
Partaj judiciar ancut75 ancut75 Buna seara, Ma puteti ajuta oare? Pe rolul judecatoriei Cornetu exista un proces de partaj judiciar care este suspendat cf art.244 ali.1 pct.1 din ... (vezi toată discuția)
Termenul de perimare danimarinescu danimarinescu In prima instanta la jud Cornetu intr-o cauza de PARTAJ JUDICIAR , s-a dat o hotarare in favoarea reclamantului . Horatarea a fost atacata cu apel la TB in ... (vezi toată discuția)