avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis de conducere suspendat in Romania - obtinerea ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis de conducere suspendat in Romania - obtinerea unui nou permis in UE

buna ziua.daca am permisul suspendat din 2009 in Romania imi pot obtine altul in UE.multumesc
nu este permisa detinerea a 2 permise nationale.

Nu veti putea dobandi un alt permis de conducere.

Art. 27. -
(4) Se interzice deţinerea simultană a două permise de conducere naţionale.

Art. 98. -
(1) Amenzile contravenţionale se stabilesc în cuantumul determinat de valoarea numărului punctelor-amendă aplicate.
(2) Un punct-amendă reprezintă valoric 10% din salariul minim brut pe economie, stabilit prin hotărâre a Guvernului.
(3) Contravenţiilor prevăzute în prezenta ordonanţă de urgenţă li se stabilesc clase de sancţiuni cărora le corespunde un număr de puncte-amendă, în funcţie de gravitatea faptelor şi de pericolul social pe care acestea îl prezintă.
(4) Clasele de sancţiuni sunt următoarele:
a) clasa I - 2 sau 3 puncte-amendă;
b) clasa a II-a - 4 sau 5 puncte-amendă;
c) clasa a III-a - de la 6 la 8 puncte-amendă;
d) clasa a IV-a - de la 9 la 20 puncte-amendă;
e) clasa a V-a - de la 21 la 100 puncte-amendă.

Art. 102. -
(1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
8. deţinerea simultană a două permise de conducere naţionale, dintre care unul eliberat de o autoritate competentă străină;

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

2 permise de conducere! Rebbeca Rebbeca Buna ziua!As avea si eu o intrebare...detin un permis de Romania si unul de Anglia...problema este ca de curand mi l-au luat pe cel de Anglia pe 3 luni si am ... (vezi toată discuția)
Mi-a fost suspendat permisul sau nu?! Alexandru1994 Alexandru1994 In urma cu 2 zile cand eram prin oras cu masina firmei am fost oprit de catre un echipaj de politie care a constat ca expirase itp-ul pe acea masina! ... (vezi toată discuția)
Cod rutier labudemeric labudemeric nu am permisul de conducere la mine . ce sanctiune risc ? (vezi toată discuția)