Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... reducere virsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

reducere virsta de pensionare

data nasterii: 15.11.1955.
01.09.1978-27.07.1985 gr.2 de munca (asimilata conditii deosebite)
28.07.1985-31.03.2001 gr .1 de munca (asimilata conditii speciale legea 226)
01.04.2001-si in prezent conditii speciale.
3 ani si 7 luni stagiu asimilat .
intrebare : pot beneficia de reducerea virstei de pensionare conform art.167.1.aliniat.3 care este mai avantajoasa decit reducerea din anexa 4 (locul de munca este definit de art.20 aliniat 2 )
Intrati pe www.pensiiprahova.ro si veti primi cele mai competente si complete raspunsuri.
vmarculet a scris:

data nasterii: 15.11.1955.
01.09.1978-27.07.1985 gr.2 de munca (asimilata conditii deosebite)
28.07.1985-31.03.2001 gr .1 de munca (asimilata conditii speciale legea 226)
01.04.2001-si in prezent conditii speciale.
3 ani si 7 luni stagiu asimilat .
intrebare : pot beneficia de reducerea virstei de pensionare conform art.167.1.aliniat.3 care este mai avantajoasa decit reducerea din anexa 4 (locul de munca este definit de art.20 aliniat 2 )

Va rog frumos sa precizati daca sunteti barbat sau femeie.
Din celelalte mesaje n-am reusit sa-mi dau seama. In aceasta seara voi intra din nou pe forum.
barbat
Intrebarea dvs., stimate domn, este dificila intrucat o astfel de situatie nu este reglementata nici prin Legea 19/2000 si nici prin Ordinul 340/2001 (ma refer la faptul ca ati lucrat atat in grupele I si II de munca, cat si in conditii speciale conform art. 20, alin. 2).

Respectand prevederile art. 41 din Legea 19/2000 precum si anexa 9 a Ordinului 340/2001, pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta trebuie sa aveti varsta standard de pensionare de 65 de ani si stagiul complet de cotizare de 35 de ani, ceea ce stiti deja, nu ma indoiesc.

Opinia mea este ca puteti, ba chiar trebuie sa solicitati expres aplicarea reducerii prevazute la art. 167 ind. 1 din Legea 19/2000. In acest caz, nu trebuie sa va limitati doar la completarea cererii-tip pe care o veti face pentru a vi se deschide dreptul la pensie, ci trebuie sa mentionati expres in aceasta cerere ca:
1. solicitati aplicarea art. 167, ind. 1, alin. 3 din Legea 19/2000;
2. renuntati la celelalte reduceri, conform art. 167, ind. 1, alin. 5 din Legea 19/2000.

In caz contrar, va puteti trezi in urmatoarea situatie: in loc sa va reduca varsta standard cu 14 ani, casa de pensii va face reducerea prevazuta la cap. B, sectiunea VIII, art. 44 ind. 1, alin. 2, lit. a) din Ordinul 340/2001, respectiv vor cumula perioadele lucrate in grupe si in conditii speciale si vor face reducerea varstei conform tabelului de la art. 42 din Legea 19/2000 (de regula, aleg litera a).

Reducerea varstei standard de pensionare conform tabelului de la art. 42 din Legea 19/2000 inseamna:
-ca aceasta reducere nu poate fi mai mare de 12 ani;
-ca varsta standard astfel redusa nu poate fi mai mica de 55 de ani pentru barbati.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea