Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA reglare fisa pe platitor cu evidenta contabila
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

reglare fisa pe platitor cu evidenta contabila

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie:
La decembrie 2011 aveam de plata impozit pe profit 10.000 lei, suma care nu a fost achitata pana la momentul de fata.
Pe parcursul anului 2012 am avut TVA de plata in luna dar pe total decont am avut de recuperat si cu toate acestea cei de la anaf mi-au pus poprire pe cont pentru suma de plata aferenta TVA din luna.
Toate popririle au fost achitate, dar acum conform fisei pe platitor constat ca de fapt toate sumele au stins impozitul pe profit restant, iar TVA-ul figureaza ca si neachitat.
Intrebarea mea este:
1. Ar trebui sa reglez contabilitatea cu fisa?
2. Daca cei de la anaf mi-au pus poprire pe TVA-ul din luna eu cand imi mai recuperez tva-ul?
Multumesc frumos

eu cred ca evidenta dvs. contabila nu este in concordanta cu fisa pe platitor.
daca ati fi avut sold la 4424, iar in urmatoarele luni ati fi avut tva de plata, in fisa s-ar fi stins automat tva de recuperat nesolicitat la rambursare cu tva de plata din luna.

nu inteleg de ce sustineti ca toate popririle au fost achitate.
inseamna ca pentru TVA nu s-a instituit poprire.
s-au emis decizii de ridicare a popririlor?