Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... decizie
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

decizie

doresc sa vad un model de decizie de numire a unui functionar public de executie pe un post vacant. multumesc anticipat!
Actul administrativ de numire are forma scrisa si trebuie sa contina:
- temeiul legal al numirii.
- numele functionarului public.
- denumirea functiei publice.
- data de la care urmeaza sa exercite functia publica.
- drepturile salariale.
- locul de desfasurare a activitatii.
Actul administrativ trebuie sa aiba atasata fisa postului aferenta functiei publice iar o copie a acestuia trebuie înmânata functionarului public.
multumesc frumos. vroiam insa, sa stiu cu exactitate cum este formulata aceasta decizie
Antet institutie

Dispozitia/decizia nr. _____/__________

Avand in vedere referatul lui x, inspector resurse umane,
Vazand rezultatul concursului de recrutare din data de _________, consemnat in procesul verbal atasat,
In baza legii 284/2010, modificata si completata, coroborata cu OUG nr. 84/2012 pentru stabilirea salariilor personalului bugetar in anul 2013,
In conformitate cu prevederile art. 62 din legea nr. 188/1999 - statutul functionarilor publici, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare,
In temeiul art. 63 (5) lit. e, coroborat cu art. 68 din legea nr. 215/2001, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare,

Dispune/decide:

Art. 1 Incepand cu data de X se numeste in functia publica_________________, din cadrul compartimentului/biroului/serviciului, in aparatul de specialitate al primarului orasului Y.
Art. 2 Atributiile d-lui X sunt cele specificate in fisa postului, anexa la prezenta.
Art. 3 Salariul de baza al d-lui X este de ______.
Art. 4 Prezenta dispozitie/decizie se comunica in conditiile legii si poate fi atacata la instanta competenta, conform legii 554/2004 a contenciosului administrativ.

Semnaturi
multumesc