Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... renuntare la partea mea de propietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

renuntare la partea mea de propietate

as dori sa stiu cum pot renunta la partea mea de propietate dintr-un apartamen,in favoarea fiicei mele majore,tinind cont ca sant copropietara 50%-50% cu sotul meu.se poate prin vinzare-cumparare sau donatie?multumesc anticipat
Buna ziua.Puteti instraina cota detinuta de dvs in apartament atat prin contract de vanzare-cumparare cat si prin donatie.
Cum aţi devenit coproprietară cu soţul? Nu cumva bunul este comun, iar în acest caz nu există cote de proprietate, ci doar starea de devălmăşie, care vă împiedică nu doar să înstrăinaţi cota dumneavoastră, dar şi să stabiliţi o astfel de cotă înainte de desfacerea sau încetarea căsătoriei.