Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cresterea salariului minim garantat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cresterea salariului minim garantat

Buna ziua! Anul trecut am fost incadrat in munca(calificat) cu un salariu de 840 lei(brut),si vreau sa stiu daca acum dupa ce a fost majorat salariul minim pe economie, imi v-a creste si mie salariul? Multumesc!
ionutniculae, utilizator
Majorarea altor salarii ca urmare a majorarii salariului minim brut pe economie nu este obligatorie ... Coeficientii se aplica numai daca sunt prevazuti in ccm aplicabil angajatorului sau in regulamentul intern al acestuia.
Prin urmare, obligatia de majorare a salariului subzista numai in cazul celor care au salariul sub 750 lei , nu si pentru ceilalti.

Incepand cu 01.01.2011, nu mai exista CCMN care sa oblige angajatorii la aplicarea unor coeficienti de ierarhizare in lipsa unor ccm-uri aplicabile acestora.
Multumesc mult pentru clarificari! Sa aveti o zi frumoasa!
este la alegerea firmei, atat timp cat este peste salariu minim, plus spor vechime .
Sporul de vechime nu se acorda in mod obligatoriu ... ci numai daca este prevazut in c.i.m., in ccm aplicabil sau in regulamentul intern al angajatorului ..