avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariul minim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariul minim

Salariul minim a crescut la 750 ron de la 1 februarie.
Coeficientii, functie de studii, se aplica in continuare?
Adica, salariul unui absolvent de facultate (pe o functie care necesita studii superioare) care a fost incadrat cu salariul minim (1440 ron brut / 1043 ron net), va creste si el, din februarie, la 1500 brut/1081 ron net?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:52, 14 Februarie 2013
Coeficientii de ierarhizare nu se mai aplica, cu exceptia cazului cand ei sunt prevazuti in CCM sau RI aplicabil angajatorului...
Coeficientii se aplica numai daca sunt prevazuti in ccm aplicabil angajatorului sau in regulamentul intern al acestuia.
Prin urmare, obligatia de majorare a salariului subzista numai in cazul celor care au salariul sub 750 lei , nu si pentru ceilalti.

Incepand cu 01.01.2011, nu mai exista CCMN care sa oblige angajatorii la aplicarea unor coeficienti de ierarhizare in lipsa unor ccm-uri aplicabile acestora.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Coeficienti de ierarhizare mirio mirio Buna ziua. Am si eu o intrebare. Lucrez intr un centru medical. De la 01 februarie 2013 cat va trebui sa fie salariul minim pentru cei cu studii superioare? ... (vezi toată discuția)
Salariu mim ec 2013 ELENA2009 ELENA2009 Buna ziua, S-a publicat ceva in legatura cu salariu mim pe ecom pt. 2013? Trebuie sa fac o angajare cu 03.01.2013 si nu stiu ce salariu sa trec. Multumesc. (vezi toată discuția)
Salarii 1 februarie 2013 veronica23 veronica23 cum se calculeaza salariu minim de la 1 febuarie 2013 in functie de studii, erau niste coeficienti care se aplicau acum se mai aplica sau (ex pt un salariat cu ... (vezi toată discuția)