Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariul minim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariul minim

Salariul minim a crescut la 750 ron de la 1 februarie.
Coeficientii, functie de studii, se aplica in continuare?
Adica, salariul unui absolvent de facultate (pe o functie care necesita studii superioare) care a fost incadrat cu salariul minim (1440 ron brut / 1043 ron net), va creste si el, din februarie, la 1500 brut/1081 ron net?
Coeficientii de ierarhizare nu se mai aplica, cu exceptia cazului cand ei sunt prevazuti in CCM sau RI aplicabil angajatorului...
Coeficientii se aplica numai daca sunt prevazuti in ccm aplicabil angajatorului sau in regulamentul intern al acestuia.
Prin urmare, obligatia de majorare a salariului subzista numai in cazul celor care au salariul sub 750 lei , nu si pentru ceilalti.

Incepand cu 01.01.2011, nu mai exista CCMN care sa oblige angajatorii la aplicarea unor coeficienti de ierarhizare in lipsa unor ccm-uri aplicabile acestora.