Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract intre societate taxi si proprietar masina
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract intre societate taxi si proprietar masina

buna ziua
am cumparat o masina la taxi dar cum este legea masina trebuie sa fie pe societatea de taxi respectiva.
va rog sa-mi spuneti ce tip de contract ar trebui sa fac ca sa fiu sigura ca patronul societatii de taxi nu-mi poate vinde masina. un contract de vanzare auto e sufiicient? trebuie sa-l inregistrez undeva?
va multumesc!
Puteti sa explicati mai clar?
rroxica a scris:

buna ziua
am cumparat o masina la taxi dar cum este legea masina trebuie sa fie pe societatea de taxi respectiva.
va rog sa-mi spuneti ce tip de contract ar trebui sa fac ca sa fiu sigura ca patronul societatii de taxi nu-mi poate vinde masina. un contract de vanzare auto e sufiicient? trebuie sa-l inregistrez undeva?
va multumesc!

Pentru a efectua transport de persoane in regim de taxi una dintre conditii este operatorul de transport sau taximetristul independent sa faca dovada ca fiecare taximetrist este angajat al operatorului de transport sau că taximetristul independent este proprietarul taxiului, precum şi că aceştia deţin certificatul de atestare a pregătirii profesionale eliberat de agenţia Autorităţii Rutiere Române.
Daca puneti la dispozitia unui operator de transport masina dvs pentru a face taximetrie puteti incheia un contract de comodat sau de inchiriere a masinii.
pai cum ai cumparat masina daca nu prin contract de vanzare-cumparare?I-ai dat banii pe masina si salut?ai plecat cu masina?
faci toate actele de taxi pe numele tau iti faci PFA sau deskizi firma "madam X taxi srl" sau cum vrei si actele masinii pe numele tau, dar in acel moment autorizatiA DE taxi se anuleaza instant, ca asa e legea. mergi la primarie si intereseaza-te. vezi ca s-ar putea sa fi luat deja o teapa. Ala putea sa "vanda" masina in stilul care zici tu de vreo 5 ori pana acum.
muntean t.i., utilizator