Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general AMORTIZARE MIJLOACE DE TRANSPORT
Discuție deschisă în Contabilitate în general

AMORTIZARE MIJLOACE DE TRANSPORT

Amortizarea aferenta mijloacelor de transport este deductibila in suma de 1500 lei/lunar pe fiecare mijloc de transport sau in total?
Pentru fiecare, in limita a 1500 lei/luna.
Buna ziua.

(11^1) Prin derogare de la prevederile art. 7 alin. (1) pct. 33 şi 34, pentru mijloacele de transport persoane care au cel mult 9 scaune de pasageri, incluzând şi scaunul şoferului, din categoria M1, astfel cum sunt definite în Reglementările privind omologarea de tip şi eliberarea cărţii de identitate a vehiculelor rutiere, precum şi omologarea de tip a produselor utilizate la acestea - RNTR 2, aprobate prin Ordinul ministrului lucrărilor publice, transporturilor şi locuinţei nr. 211/2003, cu modificările şi completările ulterioare, cheltuielile cu amortizarea sunt deductibile, pentru fiecare, în limita a 1.500 lei/lună.