Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general amortizare fiscala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

amortizare fiscala

Din 2004 a aparut diferentierea amortizare contabila-amortizare fiscala. Cum calculez amortizarea fiscala in 2005 daca dpv contabil am decis micsorarea duratelor normale de functionare conform noului catalog al mijloacelor fixe? Pot utiliza aceste durate mai mici si din punct de vedere fiscal?
Pentru mijlocele fixe aflate in patrimoniu la 31 decembrie 2004 exista o formula de calcul pentru determinarea perioadei de amortizare ramase, cuprinsa in HG 2139/2004. Dv. veti calcula amortizarea fiscala in functie de aceasta perioada ramasa.